Canisterapie v našich službách

Jsme vděční Nadaci českého rozhlasu a jejich týmu Ježíškových vnoučat, kteří zorganizovali veřejnou sbírku za účelem podpory animoterapií v zařízeních péče o seniory.

Nadační příspěvek ve výši 30 000 nám umožnil v roce 2022 celkem 20 návštěv psího kamaráda Harryho v Domově Betlém a v odlehčovacích službách pro seniory v Odstrčilově vile v Kloboukách u Brna.

Canisterapie v našich službách
Canisterapie v našich službách

V našich službách využíváme jednu z nejrozšířenějších forem canisterapie v ČR, kterou je návštěvní program. Návštěvy se uskutečňují zpravidla dvakrát do měsíce, kdy do našich služeb dochází canisterapeutický tým ve složení pana Petra Zajíce a jeho labradorského retrívra Harryho.

Nejčastěji praktikovaná metoda u našich klientů je individuální terapie polohování, založená na přímém kontaktu klienta a psa. Klient citlivě vnímá hřejivé teplo a srst zvířete, reaguje na rytmus jeho srdce a dechu, který se postupně stává velmi efektivním nástrojem k uvolnění. Také mokrý čenich a naopak teplý, mokrý jazyk psa má svojí podstatnou roli v probuzení smyslů a stimulování motivace ke spolupráci a fyzické aktivitě klienta.

Psa také přikládáme podél necitlivé či nepohyblivé části těla tak, aby byl klient motivován se k němu dostat, pohladit si ho nebo ho nakrmit. Přitom si klient uvědomuje existenci této části těla a případně s ní je ochoten i cvičit nebo pohybovat podle instrukcí terapeuta. Odměnou je pak dosažení kontaktu se psem. Přítomnost psa pomáhá klientům k uklidnění. Kontakt s pejskem našim klientům pomáhá také k rozvoji motorických funkcí, při hlazení psa si procvičili jemnou motoriku, hrubou motoriku při házení aportu atd.

Na pejska se všichni vždy těší a když odchází, jsou klienti usměvaví a v dobré náladě.

Logo_JeziskovaVnoucata_Z_CMYK