POMÁHÁTE ZA ŽIVOTA? POMÁHEJTE I PO NĚM

Sepsáním poslední vůle zabezpečíte především svou rodinu i své blízké. Navíc můžete díky daru ze závěti podpořit i činnost vybrané dobročinné organizace. Díky vašemu daru toho můžete dokázat ještě hodně.

Proč sepsat závěť

Existuje mnoho dobrých důvodů …

  • Předejdete případným sporům ve své rodině.
  • Ulehčíte rozhodování svým blízkým. Každému darujete přesně to, co chcete, aby po vás zdědil.
  • Uchráníte svůj majetek pro své blízké nebo přátele.
  • Nadobro uděláte ve věcech svého dědictví jasno.
  • I třeba jen malý dar dobročinné organizaci vás pozitivně naladí, protože budete mít jistotu, že pomůžete tam, kde je to podle vás nejvíce třeba.

Jak sepsat závěť

I když se jedná o relativně jednoduchý úkon, je vždycky dobré poradit se s notářem. Zde najdete potřebné informace, na základě kterých se budete schopni rozhodnout, jak nejjednodušeji touto formou darovat na dobrou věc.

Závětí můžete věnovat celý majetek nebo jeho část. Aby byla závěť platná, je potřeba dodržet nezbytné formální náležitosti.

Dědickou smlouvou můžete věnovat celý majetek nebo jeho část člověku nebo organizaci, s kterými smlouvu uzavřete. Výhodou je, že se na využití daru dohodnou obě strany předem.

Můžete nařídit svému dědicovi, aby z dědictví někomu dal peníze nebo jinou věc menší hodnoty (řádově tisíců až desetitisíců Kč). Nejste-li si jistí, zda je odkaz vhodný, poraďte se třeba s organizací, které chcete věnovat.

Více informací najdete v této brožuře, nebo na webu www.zavetpomaha.cz

Poděkování paní Aleně Tolarové

Paní Alena Tolarová odkázala Diakonii v závěti finanční prostředky. Sama byla vdova a neměla děti, její majetek by tedy připadl státu. Proto se rozhodla sepsat závěť s notářem a vše darovat naší organizaci. O jejím daru jsme se dozvěděli až po její smrti a rozhodli jsme se ho věnovat na rekonstrukci domova pro lidi s postižením Radost v Merklíně. Domov je jedním z mála českých zařízení, které umožňují dospělým lidem s autismem a mentálním postižením žít v malých domácnostech s odbornou podporou. „Udělají se rozvody, topení, vymění se okna, přibude další koupelna a modernizuje se interiér. Klientům se také zvětší pokoje, kterých je tady jedenáct, a dáme do nich kvalitnější vybavení“ popisuje rekontrukci vedoucí Domova Monika Čermáková. Děkujeme paní Tolarové a doufáme, že by měla z využití svého daru radost.

Měsíc dobročinné závěti 13. 9. - 12. 10. 2019

Koalice Za snadné dárcovství za finančního přispění Nadace Via vyhlašuje na období 13. září až 12. října Měsíc dobročinné závěti. Dárcům a dárkyním proplatí notářský poplatek za sepsání závěti. Jak to funguje najdete tady.

Uvažujete o daru ze závěti?

Pokud uvažujete o tom, že do své poslední vůle zahrnete Diakonii, kontaktujte Janu Lexovou. Ráda vám poradí, jak postupovat.

 

Bc. Jana Lexová
Pozice: Vedoucí vnějších vztahů a fundraisingu

Telefon: 519 419 977
Mobil: 777 936 576
E-mail: 7.Ky.Z4WH9rD23c4-kt