Život v době koronavirové

7. dubna 2020

Jak se žije v době plné opatření, omezení a nařízení v našich chráněných bydleních přibližuje jejich vedoucí Lenka Otýpková.

Život v době koronavirové
7. dubna 2020 - Život v době koronavirové

Na dveřích obou služeb nás uvítá nápis ZÁKAZ NÁVŠTĚV. Jsi-li zaměstnanec nebo klient (i ten ovšem přichází pouze výjimečně, neboť v podstatě z budovy neodchází), tak tě po vstupu do domu přivítá vůně desinfekce, která se mísí s vůní lahodných pokrmů. Ihned poté, co je nasaješ, spatříš jednorázové rukavice, desinfekční gely, koše s nápisy "použité roušky". 

Pod rouškou, nikoli tmy, se skrývají obličeje pracovníků. Nespornou výhodou roušky je to, že něžnější pohlaví má nyní po ránu méně práce. Namalovat si na ksicht obličej, jak se říká, nyní zcela pozbývá významu. Pod roušku a to i tmy, se dá také mnoho skrýt - výraz i momentální zděšení, překvapení nebo nevhodný šept, to vše se nyní odhaluje nesnadno. Toto vše na tebe v našich službách přímo zírá. Již není první věcí, kterou si všimneš klient. Možná dobrá socializace?

Ale jsme tu. Tvoříme krizové plány, děláme zásoby pro případnou karanténu, čteme nařízení a doporučení a snažíme se často v nepřehledných nařízeních vyznat. Pokoušíme se nevystrkat ze dveří každého, kdo si kýchne. Byť se nemáme shlukovat, jsme ještě v užším kontaktu, než jindy. Nikdo neodjíždí domů, nechodí na procházky. Občas někoho naložíme do auta a vyvezeme do lesa. Tak léčíme začínající ponorku. Na začátku cesty raději rozdáváme krajíčky chleba, aby stejně jako Jeníček s Mařenkou našli všichni cestu zpět. Prozatím máme všechny.

Máme ale něco velmi cenného - humor. Většina pracovníků jsou pozitivně naladění lidé a pozitivní myšlení přenášejí na klienty. S velkou dávkou trpělivosti vysvětlují těm, kteří nemohou odjet domů a jsou na pravidelný režim zvyklý, že ten čas zase přijde. Počítají na prstech dny, přidržují telefon, když volají rodiče a chtějí povzbudit svoje děti, vymýšlejí hry a činnosti. A hlavně, chodí sem. Chodí pomáhat těm, co to potřebují. Vyjít z domu do obchodu, do práce, cestovat veřejnou dopravou, dýchat stejný vzduch s jinými lidmi, to vše je nám dnes předkládáno jako riziko a pracovníci jej denně podstupují. Co je vlastně práce pečovatelky v těchto dnech? Uklízečka, servírka, kuchařka, pokojská, švadlena, obsluha strojů, deratizátor, psycholog, zahradník, údržbář, učitel, aj. A těmto všem v jedné osobě děkuji. Děkuji za to, že provoz prozatím probíhá v klidu, že jsou klientům oporou a nešíří zbytečnou paniku, za odvahu a lásku, se kterou svoje poslání vykonávají.