Dar upřímnosti

20. března 2019

"Říká se, že chce- li člověk slyšet pravdu, má se zeptat dětí, Nejen děti jsou ovšem někdy až brutálně upřímné. Lidé s mentálním postižením mají také, kromě jiných, tento dar. Situace běžných dnů mě o tomto daru přesvědčili již mnohokrát", vypráví Lenka Otýpková, vedoucí Chráněných bydlení Arkénie i Mirandie v Brumovicích.

Dar upřímnosti
20. března 2019 - Dar upřímnosti

Byl krásný letní den. Nebylo takové to nesnesitelné vedro, kdy i náš kocour hledá stín a na vyhřívání kožichu ani nepomyslí. Byl to den, kdy to člověka prostě táhne ven. Nasávat každým pórem sluneční paprsky. Stejně jako vnímáme tyto dny my, vnímají je i lidé s postižením a tak na bylo na dvoře našeho chráněného bydlení živo. Dvůr je to veliký a skýtá mnoho možností relaxace i aktivního vyžití. Před mými zraky byl výjev modelu klasické velké rodiny. Přesně to je to, co chceme našim obyvatelům nabídnout. Běžný život, plný běžných situací. Někdo jezdil na kole, máčel nohy v bazénku, jiní popíjeli ledovou kávu na terase, nebo jen tak odpočívali. Stranou tohoto dění seděla jedna slečna na pohovce na terase. Udělala jsem si kávu a chtěla si k ní přisednout. Vytrhnout ji z její samoty, popovídat si, možná i rozveselit.

betlem 067

"Mohu si přisednout?" ptám se jí tedy zvesela. "Nee. Sem se nevlezeš. Máš velký zadek" zněla její odpověď. Co na to říct? I přesto, že bychom k sobě na pohovku mohli přibrat ještě i Golema, jsem jí její odhad nevymlouvala. Ona se totiž zas až tak nemýlí:-)