Úchopy a opatření omezující pohyb klienta
Ve dnech 26. a 27. září se sešli pracovníci Domovů Narnie a Arkénie na kurzu, jehož úkolem bylo představení metodiky úchopů a opatření omezujících pohyb. Součástí kurzu byly názorné ukázky jednotlivých fází úchopů a účastníci měli možnost vše si vyzkoušet a nacvičit, podobně jako na kurzu v roce 2008.
Metodika úchopů pochází z Belfastu. Úchop omezující pohyb není sebeobrana a fyzická restrikce nemá za cíl bolestivě zneškodnit, dotyčného má pouze omezit:
Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách říká, že opatření omezující pohyb osob nelze při poskytování sociálních služeb používat „… s výjimkou případů přímého ohrožení jejich zdraví a života nebo zdraví a života jiných fyzických osob, a to za dále stanovených podmínek pouze po dobu nezbytně nutnou, která postačuje k odstranění přímého ohrožení jejich zdraví a života a života jiných fyzických osob.“ [1]
Znamená to tedy, že nejdříve využíváme slovního zklidnění situace, teprve v případě neúspěchu je možné použít represivních opatření. Vždy přitom volíme opatření nejmírnější. Jako první opatření jsou používány právě fyzické úchopy (teprve potom např. podání tlumivých léků).

A jak probíhal náš kurz a co všechno jsme si vyzkoušeli? Nejdříve jsme se obecně seznámili s metodikou úchopů, pan Polenský nám vysvětlil obecné zásady a především to, jakým způsobem k „problémovému uživateli“ přistupovat, jak má vypadat bezpečný přístup a kontakt, jak pracujeme s uživatelem, který sedí nebo stojí, leží na břiše či na zádech. První den jsme zkoušeli tyto situace, kdy pan Polenský byl pomyslným uživatelem a my jsme se ho pokoušeli pomocí úchopů zklidnit. Po skupinkách jsme si potom dané úchopy zkoušeli zvlášť mezi sebou. Druhý den jsme probírali nebezpečné situace, jako např. škrcení nebo tahání za vlasy (byly to samozřejmě pouze názorné ukázky, vlasy nám na hlavě zůstaly všem J).

A jelikož je opakování matka moudrosti, druhý den jsme znovu zkoušeli úchopy ze dne prvního. Myslím si, že se nám dařilo všechny úchopy procvičit a jejich základy pochopit. Ráda bych touto cestou poděkovala všem, kteří se kurzu zúčastnili, pro mě, jako nového pracovníka, znamenal tento kurz nejen poznání nových metod, ale také poznání svých spolupracovníků v trošku jiné pozici a prostředí.
Především také děkuji (a myslím, že nejen já) panu Polenskému, který je skutečným odborníkem ve svém oboru a spoustu případů zná i ze své praxe. Kurz hodnotím jako velice zdařilý a panu Polenskému přeji hodně sil (není totiž jednoduché vysvětlovat a zároveň být figurantem, na kterém si všichni fixaci zkoušejí). Ještě jednou děkujeme za velmi praktický kurz!
[1] § 89 Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách
Čerpala jsem také z časopisu „Sociální služby“ - článek „Nutná obrana“ od JUDr. Vladimíra Horta

